ترویج کابالیسم در شبکه 4سیما

داستان فیلم درباره یک استاد دین یهود شکل می گیرد که رساله دکترایش درباره چگونگی رسیدن از شریعت یهود به طریقت آن بوده ولی خود هیچگاه در عمل قادر به انجام چنین امری نگشته و حالا می بیند دخترش که در مسابقات هجی حروف (در یک انجمن خاص) موفق شده، کم کم از طریق ارتباط با حقیقت این حروف به آنچه او سالها درپی اش بوده می رسد. او برای دخترش از آیین کابالا می گوید که اساسش بر راز و رمز حروف و از آن طریق رسیدن به عرفان قرار دارد!... و بالاخره دختر وی از این طریق قادر می شود تا به اصطلاح با خدا ارتباط برقرار کرده و به عرفان یا تصوف دست پیدا کند!!
    در فیلم (علیرغم دقتی که تهیه کنندگان برنامه در دوبله آن به خرج داده اند) آشکارا نشانه های متعددی از تصوف یهود (که بنیاد فکری صهیونیسم به شمار می آید) دیده می شود از جمله در صحنه ای که دختر مشغول ارتباط با خدا از طریق حروف است و شاهدیم که پس از تصاویری از عبارات و حروف انگلیسی، در نهایت کلمات و حروف عبری از تورات و یا شاید یکی از کتب کابالیست ها (که مدام پدر وی از آن صحبت می کند) نمایان می گردد. و یا تأکیدات متعدد استاد مزبور بر نام «کابالا» و رمز و راز حروف و بالاخره صحنه ای که دختر از خدا می خواهد که با وی حرف بزند و خود را به وی بنمایاند (با تمسک به نحوه ارتباط حضرت موسی با خدا) و هنگامی که نوری (به نشان سمبلی از رویت خداوند) را می بیند، از هوش رفته و بر زمین می افتد (باز هم همانند حضرت موسی) و پس از آن است که گویا به مرتبت تصوف دست می یابد!!
    عبدالله شهبازی (مورخ و محقق معاصر) در وب سایت خود درباره «کابالا» می نویسد: کابالا نامی است که بر تصوف یهودی اطلاق می شود... پیروان آئین کابالا، یا کابالیست ها، این مکتب را «دانش سری و پنهان» خاخام های یهودی می خوانند و برای آن پیشینه ای کهن قائل اند. برای نمونه، مادام بلاواتسکی، رهبر فرقه تئوسوفی، مدعی است که کابالا (قباله) در اصل کتابی است رمزگونه که از سوی خداوند به پیامبران، آدم و نوح و ابراهیم و موسی، نازل شد و حاوی دانش پنهان قوم بنی اسرائیل بود...
    سرآغاز طریقت کابالا به اوایل سده سیزدهم میلادی و به اسحاق کور (1160- 1235) می رسد. او در بندر ناربون (جنوب فرانسه) می زیست و برخی نظرات عرفانی بیان می داشت. تعالیم اسحاق کور چون سایر آموزش های عرفانی است که برای کمال معنوی مراتب مختلف قائل اند و سیری استعلایی را برای رسیدن به کمال مطلق پیشنهاد می کنند...
    در اواخر سده سیزدهم میلادی، با تدوین «کتاب ظهر»، تصوف رازآمیز کابالا به صورت یک نظام فکری و عملی سامان یافته و منسجم درآمد و شکل نهایی خود را یافت. این کتاب را موسی بن شم تاولئونی (1240-1305) در سال های 1280-1286 نوشت. «ظهر»، به معنی «درخشش» و «جلال»، با واژه های مشابه در زبان عربی خویشاوند است. کتاب ظهر نوشته هایی است در تفسیر و تأویل تورات و سایر کتب مندرج در عهد عتیق به زبان آرامی. این کتاب از زبان نماد و تمثیل و داستان های رازآمیز برای بیان عقاید خود بهره می بردند...
    مفاهیم رازآمیز این کتاب سرشار از پیشگویی درباره سرنوشت و «رسالت الهی» و آینده قوم یهود است... در کتاب ظهر وضع کنونی یهودیان «دوران گذار» توصیف شده که سرآغاز دوران ظهور مسیح است. ابتدا موسی ظهور خواهد کرد و راه را برای ظهور دو مسیح خواهد گشود: مسیح بن یوسف و مسیح بن داوود. نام مسیح بن یوسف، که با عیسی بن مریم(ع) انطباق دارد، طبعاً اعتماد مسیحیان را به این پیشگویی جلب می کرد. مسیح بن داوود نیز همان «مسیح موعود» (ماشی یح) یهودیان است. بدینسان، تصوف کابالا از همان آغاز این توانایی بالقوه را داشت که به طریقتی مشترک در میان مسیحیان و یهودیان بدل شود... چندی پیش، پل اسکات در روزنامه دیلی میل گزارشی از پیوستن «مدونا» (خواننده و هنرپیشه معروف آمریکایی) به فرقه کابالا ارائه داد. جالب اینکه وی پس از این تغییر مذهب نام خود را به استر (یکی از اسطوره های دین یهود) تغییر داد. قابل ذکر اینکه بسیاری از هنرپیشگان مشهور هالیوود به عضویت این فرقه درآمده اند) بنیانگذار و رهبر این فرقه، که امروزه عملاً بر هالیوود حکومت می کند، یک یهودی 75ساله به نام «فیوال گروبرگر» است. او 35سال پیش نام خود را به «فیلیپ برگ» تغییر داد و به کمک معشوقه سابق و همسر امروزش، کارن، سازمانی به نام «مرکز آموزش کابالا» تأسیس کرد و خود را رهبر طریقت کابالا خواند... فیلیپ برگ برای اولین بار در سال 1969 دفتر فرقه خود را در اورشلیم (بیت المقدس) گشود و سپس کار خود را در لس آنجلس ادامه داد. دفتر مرکزی فرقه در بلوار رابرتسون، واقع در جنوب شهر بورلی هیلز (در حومه لس آنجلس و در نزدیکی هالیوود)، واقع است. این رهبر «خودخوانده» فرقه کابالا فعالیت خود را بر هالیوود متمرکز کرد، در دو سه ساله اخیر از طریق جلب هنرپیشگان و ستاره های هالیوود و مشاهیر هنر غرب به شهرت و ثروت و قدرت فراوان دست یافت، خانه های اعیانی در لس آنجلس و مانهاتان خرید و شیوه زندگی پرخرجی را در پیش گرفت. امروزه، شبکه فرقه برگ از توکیو تا لندن و بوئنوس آیرس گسترده است و این سازمان دارای چهل دفتر در سراسر جهان است.. در سال 2002 دارایی فرقه برگ حدود 23میلیون دلار تخمین زده می شد ولی در سال گذشته تنها در لس آنجلس 26میلیون دلار ثروت داشت.
    اینک هالیوود با تبلیغات سرسام آور بوسیله برخی آثار و به اصطلاح ستارگان خود درصدد جذب جوانان به فرقه مخوف کابالا هستند و متأسفانه سیمای جمهوری اسلامی هم بدون توجه به عمق و تبعات برخی از این گونه فیلم ها، آنها را خریداری کرده و بدون حضور کارشناس آگاه و بصیر (چه در واحد پخش و چه در خود برنامه مذکور) روی آنتن می برد و درواقع عملاً مبلغ بدون خرج برای آنانی می شود که هوای گسترش صهیونیسم را تحت عناوین دولت یهود و یا ظهور مسیح بن داوود، در سر می پرورانند و برایش میلیاردها دلار خرج می کنند.
    نکته ای که لااقل مسئولان سیما می توانستند به آن توجه کنند (حتی اگر چیزی از کابالا و تصوف یهود به گوششان نخورده بود!)، سابقه فیلمنامه نویس فیلم «اسرار حروف» بود به نام «نائومی فانر» که اثر قبلی اش، عنوان «از دست دادن اشعیا» درباره پسری با نام اشعیا بود که از دست مادری معتاد توسط خانواده ای یهودی نجات پیدا کرده و بزرگ می شود و حتی نام اشعیا (از انبیاء بنی اسراییل) بر وی گذارده می شود.
    این فیلم قرار است بعدازظهر پنج شنبه 11آبان مجدداً از شبکه 4 سیما پخش شود. پیشنهاد این است که این بار فیلم با حضور کارشناس آشنا به مباحث تصوف یهود و فرقه کابالا و اهداف و مقاصدش در این برنامه حضور یابد و واقعیات آن را برای جوانان و نسل امروز توضیح دهد.
    به هرحال امیدواریم که تبلیغ فرقه کابالا و تصوف یهود در برنامه سینما4 ارتباطی با اعتقادات برخی از دست اندرکاران این برنامه نداشته باشد که بعضاً به یکی از فرقه های تصوف داخلی گرایش دارند.

روزنامه کیهان، شماره 18656 به تاریخ 14/8/85، صفحه 10 (تصویر روز)

/ 2 نظر / 249 بازدید
ما دو تا

خوب بود استفاده کردیم ممنون

نوید

بسیار عالی ممنون بابت اطلاعات مفید شما